?

AP® Environmental Science

Free Version

Upgrade subject to access all content

Difficult

Energy Calculation

APES-WKG1VL

A student studies for AP Environmental Science using a lamp that has a 100 watt bulb.

If the student studies for two hours each day during the 180 day school year and electricity costs $0.10 per kilowatt-hour, how much does it cost the student to study for the school year?

A

$1.80

B

$3.60

C

$18.00

D

$36.00

E

None of the above.