?

GMAT®

Free Version

Upgrade subject to access all content

Easy

Jelly Bean Store: Sometimes It's Better to Work Together

GMAT-AVFDJX

At a certain jelly bean store, there are only two items to purchase:

Bags that cost $\$1.00$ and contain $50$ jelly beans.
Bags that cost $\$1.50$ contain $80$ jelly beans.

Kirk and Sally come to the store one day with $\$2$ each and plan to share the jelly beans they purchase.

If they pool their money, how many more jelly beans can they buy than if they purchase jelly beans independently?

A

$0$

B

$5$

C

$10$

D

$20$

E

$25$