Limited access

Upgrade to access all content for this subject

List Settings
Sort By
Difficulty Filters
Page NaN of 1946

At the local grocery store, apples are sold for $\$2$ per pound and pears are sold for $\$2.50$ per pound. If today the store sold 48 pounds worth of apples and pears for a total of $\$106$, how many pounds of pears were sold today?

A

14

B

29

C

10

D

20

E

28

Accuracy 0%
Select an assignment template