Limited access

Upgrade to access all content for this subject

Julio just got his allowance, and he wants to spend it on ice cream. The price of a waffle cone is 50 cents, and for each cubic inch of ice cream it is 25 cents. Julio wants to see how much the ice cream will cost without any ice cream spilling over the top of the cone.

If the cone is 4.5 inches tall, and has a radius of 2.5 inches, how much will it cost?

A

$7.36

B

$29.95

C

$7.86

D

$22.08

E

$5.86

Select an assignment template