Limited access

Upgrade to access all content for this subject

Jack Inc. incurred fixed costs of \$350,000. Total costs, both fixed and variable, are \$470,000 when 50,000 units are manufactured. Jack Inc. sold 35,000 units during the year.

Solve for the variable cost per unit.

Select an assignment template